Higiena cyfrowa

utworzone przez | lut 12, 2024 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Obszary higieny cyfrowej

Nasze zasady higieny cyfrowej budujemy na bazie lat doświadczeń i wiedzy zdobywanej przez nasz zespół oraz ekspertów z którymi pracujemy. W tym poście przedstawiamy obszary higieny cyfrowej, które promujemy i w ramach których tworzymy konkretne zasady:

 1. Zarządzanie czasem spędzanym przed ekranem  – kodeks ekranowy, promowanie aktywności poza-ekranowych, umiejętność rozpoznawania zmęczenia cyfrowego.
 2. Bezpieczeństwo w Internecie  – ochrona wizerunku w sieci, ochrona prywatności danych, umiejętność rozpoznawania zagrożeń w sieci, cyberprzemocy, cyber oszustw, a także umiejętność bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i platform online (jak youtube), ograniczenie udostępniania danych o sobie, danych wrażliwych, szczególnie na portalach społecznościowych.
 3. Bezpieczeństwo techniczne – regularne aktualizacje oprogramowania, używanie silnych haseł, włączanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), ochrona danych sensytywnych,  korzystanie z oprogramowania antywirusowego, ostrożność w korzystaniu z otwartych sieci wifi, regularne kopie zapasowe danych.
 4. Ostrożność w sieci – uważność i ostrożność w otwieraniu załączników do maili, linków przekazywanych w mailach i wiadomościach, świadomość phishingu i innych form wyłudzania informacji i danych,
 5. Etykieta cyfrowa – zasady odpowiedzialnego zachowania online, uczciwość i szacunek do innych, konsekwencje przestępstw cyfrowych oraz cyber przemocy i hejtu, nie nagrywanie osób trzecich (znajomych, rodziny) i nie wrzucanie filmików / zdjęć do sieci bez ich zgody.
 6. Krytyczne myślenie i ocena treści – umiejętność oceniania wiarygodności źródeł informacji w sieci, rozwijanie krytycznego myślenia wobec treści w sieci, zwłaszcza w dobie AI, deepfake, etc.
 7. Zdrowie fizyczne – świadomość wpływu nadmiernego użycia ekranów i złej postawy przy używaniu ekranów na kręgosłup, sen, samopoczucie oraz gospodarkę hormonalną, zwłaszcza u dzieci do 12. roku życia. Wyrzucenie telefonu z  sypialni (bez względu na wiek).
 8. Zdrowie psychiczne – świadomość wpływu mediów społecznościowych na obraz siebie i samoocenę poprzez wydzielanie dopaminy i deregulację gospodarki hormonalnej. Świadomość ryzyka uzależnień od ekranów, gier, mediów cyfrowych i platform online (ryzyko depresji i lęków).
 9. Zarządzanie ustawieniami prywatności – świadomość algorytmizacji platform online, umiejętność sprawdzania i zmiany ustawień prywatności oraz ustawień preferencji na portalach społecznościowych.
 10. Rozwój umiejętności cyfrowych – umiejętność adaptacji do nowych narzędzi technologicznych oraz ich wykorzystanie, np. w edukacji. Promowanie pozytywnego wykorzystania technologii.
 11. Podejście zrównoważone – rozwój zainteresowań poza-ekranowych tak aby utrzymać równowagę między życiem online i offline. Umiejętność korzystania z technologii w sposób, który wspiera rozwój osobisty oraz naukę, a także buduje postawy oparte o empatię, szacunek, otwartość w kontekście cyfrowym.
 12. Ciągła edukacja siebie i innych, bycie na bieżąco z aktualnymi zagrożeniami cyfrowymi i najlepszymi praktykami.

Higiena cyfrowa nie dotyczy tylko dzieci, dotyczy nas wszystkich, i jest po prostu kolejnym obszarem profilaktyki zdrowotnej, który za chwilę stanie się standardem tak jak higiena osobista, higiena pracy czy higiena społeczna. Ale zanim to nastąpi edukujmy siebie i innych, aby nie czekać na odgórne regulacje.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *