Obszary higieny cyfrowej
Nasze zasady higieny cyfrowej budujemy na bazie lat doświadczeń i wiedzy zdobywanej przez nasz zespół oraz ekspertów z którymi pracujemy. W tym poście przedstawiamy obszary higieny cyfrowej, które promujemy i w ramach których tworzymy konkretne zasady:
- Zarządzanie czasem spędzanym przed ekranem – kodeks ekranowy, promowanie aktywności poza-ekranowych, umiejętność rozpoznawania zmęczenia cyfrowego.
- Bezpieczeństwo w Internecie – ochrona wizerunku w sieci, ochrona prywatności danych, umiejętność rozpoznawania zagrożeń w sieci, cyberprzemocy, cyber oszustw, a także umiejętność bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i platform online (jak youtube), ograniczenie udostępniania danych o sobie, danych wrażliwych, szczególnie na portalach społecznościowych.
- Bezpieczeństwo techniczne – regularne aktualizacje oprogramowania, używanie silnych haseł, włączanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), ochrona danych sensytywnych, korzystanie z oprogramowania antywirusowego, ostrożność w korzystaniu z otwartych sieci wifi, regularne kopie zapasowe danych.
- Ostrożność w sieci – uważność i ostrożność w otwieraniu załączników do maili, linków przekazywanych w mailach i wiadomościach, świadomość phishingu i innych form wyłudzania informacji i danych,
- Etykieta cyfrowa – zasady odpowiedzialnego zachowania online, uczciwość i szacunek do innych, konsekwencje przestępstw cyfrowych oraz cyber przemocy i hejtu, nie nagrywanie osób trzecich (znajomych, rodziny) i nie wrzucanie filmików / zdjęć do sieci bez ich zgody.
- Krytyczne myślenie i ocena treści – umiejętność oceniania wiarygodności źródeł informacji w sieci, rozwijanie krytycznego myślenia wobec treści w sieci, zwłaszcza w dobie AI, deepfake, etc.
- Zdrowie fizyczne – świadomość wpływu nadmiernego użycia ekranów i złej postawy przy używaniu ekranów na kręgosłup, sen, samopoczucie oraz gospodarkę hormonalną, zwłaszcza u dzieci do 12. roku życia. Wyrzucenie telefonu z sypialni (bez względu na wiek).
- Zdrowie psychiczne – świadomość wpływu mediów społecznościowych na obraz siebie i samoocenę poprzez wydzielanie dopaminy i deregulację gospodarki hormonalnej. Świadomość ryzyka uzależnień od ekranów, gier, mediów cyfrowych i platform online (ryzyko depresji i lęków).
- Zarządzanie ustawieniami prywatności – świadomość algorytmizacji platform online, umiejętność sprawdzania i zmiany ustawień prywatności oraz ustawień preferencji na portalach społecznościowych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych – umiejętność adaptacji do nowych narzędzi technologicznych oraz ich wykorzystanie, np. w edukacji. Promowanie pozytywnego wykorzystania technologii.
- Podejście zrównoważone – rozwój zainteresowań poza-ekranowych tak aby utrzymać równowagę między życiem online i offline. Umiejętność korzystania z technologii w sposób, który wspiera rozwój osobisty oraz naukę, a także buduje postawy oparte o empatię, szacunek, otwartość w kontekście cyfrowym.
- Ciągła edukacja siebie i innych, bycie na bieżąco z aktualnymi zagrożeniami cyfrowymi i najlepszymi praktykami.
Higiena cyfrowa nie dotyczy tylko dzieci, dotyczy nas wszystkich, i jest po prostu kolejnym obszarem profilaktyki zdrowotnej, który za chwilę stanie się standardem tak jak higiena osobista, higiena pracy czy higiena społeczna. Ale zanim to nastąpi edukujmy siebie i innych, aby nie czekać na odgórne regulacje.
0 komentarzy